Rychlý kontakt
    +420 721 416 837
 info@amjporadce.cz
  

AMJ Corporation

Váš finanční online poradce

Zpět

Tvrďáci Češi: Víme, co živly umí, a přece je půlka škod nepojištěných

Počet shlédnutí: 672

Každý sedmý už se musel vyrovnávat se škodou způsobenou přírodními živly. Tři čtvrtiny z nás mají s jejich řáděním aspoň zprostředkovanou zkušenost. Po každém sčítání škod se ale ukáže, že nás to nenaučilo. Tedy že nás to nenaučilo orientovat se v pojištění. Nebo jsme prostě tvrďáci s povahou hazardního hráče?

Tvrďáci Češi: Víme, co živly umí, a přece je půlka škod nepojištěných

Podle „pojišťovny pojišťoven", renomované zajišťovny Munich Re páchají vichřice, záplavy, zemětřesení či tsunami každoročně škody za několik stovek miliard korun. Některé roky jsou bouřlivější, jiné klidnější výše pojištěných škod ale celkově výrazně roste. Ještě v roce 1990 dosahovala celosvětová hodnota desetiletého klouzavého průměru pojištěných škod 238 miliard korun, v roce 2012 to byl už téměř pětinásobek – jeden bilion a sto miliard korun. Jak výše pojištěných škod narůstá, si můžete prohlédnout na grafu vpravo.

 

graf

 Evropě se živly nevyhýbají


A ačkoli to někdy nad zpravodajstvím může vypadat jinak, Evropa není nijak výjimečně klidné místo k životu. „Pokud se někdo domnívá, že jsou ničivé přírodní síly k Evropě šetrnější než k okolním světadílům, tak se mýlí," upozorňuje vedoucí komunikace z České asociace pojišťoven (ČAP) Marcela Kotyrová a pokračuje: „Podíl Evropy na celosvětových katastrofických škodách se v průběhu posledních deseti let pohybuje v rozsahu jednotek až desítek procent, v dlouhodobém průměru je však šestnáctiprocentní." V roce 2007 se například Evropa na celosvětových katastrofických škodách podílela více než 50 procenty. Další vysoké číslo měly živly na svědomí v roce 2013, loni se především kvůli červnovým povodním a letním krupobitím podílela Evropa na globálních škodách 29 procenty.

škody

 

V Česku zkušenosti s živly máme. A přece se nejistíme


A jak je na tom ve srovnání se světem Česká republika? S ohledem na její rozlohu jsou hodnoty podílu velmi nízké. Přitom i u nás si živly umějí vybrat svou daň – stačí vzpomenout třeba na škody po povodních v letech 1997 a 2002.

Skutečnost, že pojistná ochrana v České republice není dostatečná, dlouhodobě potvrzují statistiky českého pojistného trhu: když už ke škodám v důsledku řádění živlů dojde, ukazuje se, že jen polovička jich byla pojištěná. Zdá se, že ani rozsáhlé katastrofy, kterých byli svědky nebo které pocítili i na vlastní kůži, nejsou s to Čechy přimět k tomu, aby svůj majetek odpovědně zajišťovali. „Jedním z důvodů nízké pojistné ochrany je nedostatek informací o jednotlivých pojistitelných rizicích a celkově nízká pojistná gramotnost Čechů," říká k tomu Marcela Kotyrová a vysvětluje: „V rámci testu gramotnosti jsme si zmapovali mezery, které mají lidé ve znalosti důležitých pojistných pojmů i v konkrétních postupech při sjednávání pojištění nebo řešení pojistných událostí týkající se živelních škod. V průběhu kampaně se budeme snažit tyto informace klientům předat v co nejvíce srozumitelné formě."

Test gramotnosti si nechala zpracovat Česká asociace pojišťoven na konci loňského roku a doplnila ho také průzkumem toho, jaké zkušenosti máme s řáděním živlů. Průzkum potvrdil, že „srážka s živlem" není v našich životech zvlášť mimořádná. Většina Čechů (79 procent) má zprostředkovanou zkušenost s pojistnou událostí způsobenou přírodními živly, bezprostředně pak utrpělo škodu způsobenou živlem 14 procent z nich. Častější zkušenost mají lidé z menších obcí a ti se také živlů nejvíce obávají. Průzkum rovněž ukázal, že se živlů výrazněji obávají ženy středního věku, intenzivnější obavu z přírodních škod potvrdili lidé s příjmem nad 40 tisíc korun nebo lidé, kteří vlastní rodinný dům.

výskyt škody

 

Největší strach mají lidé z požáru (72 procent), téměř polovina lidí se obává škod způsobených úderem blesku a vichřicí (44 procent) a třetí nejobávanější škodou je pro Čechy krupobití (41 procent). „Paradoxně však nejčastěji v reálném životě řešíme škody způsobené povodní," popisuje Marcela Kotyrová. Skutečnost, že povodně a záplavy jsou nejčastější pojistnou událostí, potvrdily i členské pojišťovny České asociace pojišťoven. Průměrná výše takové škody představuje 167 tisíc korun. Druhým nejničivějším živlem je vítr, v průměru pojišťovny proplatily za jednu škodu způsobenou vichřicí 30 tisíc Kč. Na třetí pozici je pak krupobití, které páchá škodu v průměrné výši 47 tisíc Kč. Požár je z pohledu četnosti výskytu na posledním místě, průměrná škoda z jedné takové události ale činí téměř 500 tisíc Kč, proto logicky patří mezi nejobávanější.

Zdroj: www.penize.cz

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře

Jsme na LinkedIn

          s

Pomáháme dětem

Naši klienti

Jan KOLLER

         Jan KOLLER

Naši partneři

world wine

        World Wine

Novinky

Pronajímáte byt? Podívejte se, jaké se vám hodí pojištění
Více zde...

Čeští třicátníci myslí na budoucnost, každý druhý investuje
více zde...

Čtyři druhy bublin, které ohrožují investice
více zde...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici
více zde...

Další novinky ZDE