Rychlý kontakt
    +420 721 416 837
 info@amjporadce.cz
  

AMJ Corporation

Váš finanční online poradce

Zpět

Od prasátka k půjčce. Poradíme Vám, jak dětem vysvětlit spoření a dluhy.

Počet shlédnutí: 311

Vaše dítě už pochopilo, jak spořit do prasátka, jak zacházet s kapesným, že peníze se musí vydělat a nyní je třeba přistoupit k další lekci na cestě k jeho finanční gramotnosti: Je třeba mu umět vysvětlit, jak funguje spoření, a hlavně půjčky a úroky. Máme pro vás rady, jak to vašemu potomkovi vysvětlit.

Od prasátka k půjčce. Poradíme Vám, jak dětem vysvětlit spoření a dluhy.

„Děti by se měly postupně seznamovat s hospodařením rodiny. Bavte se před nimi o tom, jak hospodaříte s penězi, jak zvažujete co koupit a co ne, jak naspoříte na dovolenou či nový televizor nebo auto, zda a jak se pojistit proti různým škodám a odpovědnosti," říká Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting.

Pokud nepovedete dítě k hospodaření, utratí vše, co má. Proč by mělo spořit? Nebo o tom uvažovat, nemá-li důvod? Dnes je těžší, že každé dítě hospodaří s jiným obnosem.

Půjčit si od kamaráda, když nemám, je tak snadné. Kamarád má přeci dost. Zde je třeba dítěti vysvětlit, že ne každý se má tak dobře či praxi půjčování peněz (i peníze od kamaráda zcela jistě brzy dojdou) a pak už si půjčí jedině tak, že za to zaplatí, a ne málo. „Klasicky nejlepší, aby to dítě pochopilo, je mu tu praxi půjčování peněz 'zahrát'," doplňuje Lener.

Časová osa pro výuku finanční gramotnosti dětí: 

Deti sporeni, dluhy

Jak postupovat, pokud chcete dítěti vysvětlit spoření a půjčování peněz:

  • Zásadu, že každá půjčka se musí co nejdříve splatit, v dítěti neustále upevňujte. To platí jak pro půjčky od vás, tak i od kamarádů, ale platí to samozřejmě i v opačném směru: půjčí-li dítě někomu, musí požadovat vrácení půjčky a rodiče mu v tom musí případně pomoci.
  • V průběhu prvních několika let spoření a půjčování nezatěžujte dítě pojmem úrok. Ale počínaje věkem 8 až 10 let je čas vysvětlit dítěti, že peníze mohou při správném zacházení přinášet další peníze a naopak, že za půjčku se většinou musí zaplatit něco navíc.
  • Můžete začít vysvětlením, že uložíme-li si peníze do banky na určitou dobu, tak banka po tu dobu může naše peníze použít k jiným účelům, zaplatí nám banka za to nějakou odměnu, které se říká úrok.

Úroky z úspor

Aby vše dítě lépe pochopilo, udělejte mu doma sami bankéře. Uloží-li si část svých úspor z pokladničky u vás na určitý předem dohodnutý čas, budete mu za dobu, pokud je u vás nechá uložené (a tedy je po tu dobu nebude moci samo použít), platit úrok.

Aby to bylo pro dítě hodně názorné a časově přijatelné, vysvětlete dítěti, že pro začátek mu budete platit úrok za každý celý měsíc a že zvolíte hodně vysokou úrokovou sazbu, podstatně vyšší než platí banky, třeba 10 procent za měsíc. To znamená, že uloží-li si u nás 100 Kč, bude úrok za měsíc 10 Kč a dítě bude u vás mít 110 Kč.

To je samozřejmě podstatně víc než v bance, ale pro názornost a vyvolání zájmu je to vhodné. Pro začátek také zvolte jednoduché úročení, to znamená, že se úročí jen původně vložená částka, a proto za další měsíc bude úrok opět 10 Kč.

Úroky z půjčky

Obdobně vysvětlete i úrok z půjčky. Pokud bude dítě v průběhu měsíce pro své potřeby potřebovat více, než má ve své pokladničce, nemůže použít „termínovaný vklad", který má u vás, protože ty peníze si uložilo minimálně na celý měsíc.

Může si ale od vás peníze půjčit a půjčku pak splatit z dalšího kapesného, případně z peněz, které má u vás uložené, až doběhne dohodnutý čas. Za dobu do splacení půjčky vám však musí zaplatit úrok. A protože úrokové sazby z půjček bývají vyšší než úrokové sazby z vkladů, měla by v tomto případě být sazba ne 10 % za měsíc, ale třeba 20 procent za měsíc.

Předchozí dva případy vypadají jako umělá hra, ale je to hra velmi důležitá a dítě se na ní pro život hodně naučí. Dle vaší úvahy a konkrétních situací v životě ji můžete změnit i tak, že i vy si od dítěte někdy půjčíte (třeba má-li v pokladničce několik stokorun), po měsíci mu půjčku splatíte a zaplatíte mu příslušný úrok. I to pomůže dítěti pochopit, že úrokové sazby z půjček jsou vyšší, než z vkladů, že půjčky jsou drahé a je třeba si vždy dobře rozmyslet, zda půjčku opravdu potřebuje.

Režim měsíčního úročení s takto vysokou úrokovou sazbou samozřejmě ponecháte jen určitý čas nezbytný pro to, aby dítě pochopilo princip a současně aby se v něm vyvolal zájem o zhodnocení jeho úspor. Pak přejdete třeba na sazbu 10 procent ročně, ale stále můžete s dítětem každý měsíc počítat, kolik mu na jeho účtu u vás přibylo.

 

Autor: Ula

 

 

 

 

 

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře

Jsme na LinkedIn

          s

Pomáháme dětem

Naši klienti

Jan KOLLER

         Jan KOLLER

Naši partneři

world wine

        World Wine

Novinky

Pronajímáte byt? Podívejte se, jaké se vám hodí pojištění
Více zde...

Čeští třicátníci myslí na budoucnost, každý druhý investuje
více zde...

Čtyři druhy bublin, které ohrožují investice
více zde...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici
více zde...

Další novinky ZDE