Rychlý kontakt
    +420 721 416 837
 info@amjporadce.cz
  

AMJ Corporation

Váš finanční online poradce

Zpět

Nečekaný výdaj 9000 korun by položil téměř polovinu domácností

Počet shlédnutí: 533

Příjmy českých domácností sice stále rok od roku mírně rostou, reálně ale po odečtení míry inflace dva roky po sobě zvolna klesají. Vyplývá to z pravidelného šetření Životní podmínky českých domácností, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tento fakt se projevuje například v tom, že pokud by bylo zapotřebí nečekaně zaplatit částku 9300 korun, velký problém by s tím mělo 44 procent českých domácností.

Nečekaný výdaj 9000 korun by položil téměř polovinu domácností

V běžných vydáních domácností hrají stále větší roli platby spojené s bydlením, tedy nájmy a poplatky za energie. Představují už 18,2 procenta příjmů. Výdaje na bydlení dokonce v roce 2011 rostly rychleji než příjmy domácností – v průměru vzrostly o 2388 korun na domácnost a rok.

Výdaje spojené s bydlením dokonce předstihly v pomyslném žebříčku potraviny, které desetiletí tvořily největší položku výdajů domácností. Bydlení a výdaje s ním spojené představují zátěž pro 28,5 procenta domácností, problémy s platbami za bydlení nemá pouze osm procent domácností.

 

Hranice chudoby 115 000 korun ročně

Osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby bylo v Česku 990 000, tedy 9,6 procenta všech osob bydlících v bytech, říká vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ Jaromír Kalmus. Hranici chudoby představuje příjem 115 000 ročně. Podle studie se ale růst počtu osob ohrožených chudobou v Česku loni zastavil a zaznamenal mírný pokles.

K tomu přispěla zejména valorizace důchodů, díky níž se snížila míra chudoby osob žijících v domácnostech nepracujících důchodců.

Podle ekonomických analytiků však určité nebezpečí v Česku představuje skutečnost, že rozdíl mezi příjmem pod hranicí chudoby a příjmem nad ní tvoří u značného počtu lidí v Česku stokoruny, ale někde dokonce i desetikoruny. Sešup do ohrožené kategorie proto může být velmi rychlý. Podle studie ČSÚ například 160 000 českých domácností zůstane po zaplacení nákladů na bydlení na všechny ostatní výdaje kolem 6000 korun měsíčně.

 

Na osobu 147 500 korun

Čistý roční příjem na osobu v průměrné domácnosti stoupl předloni o 2900 korun na 147 500 korun, uved ČSÚ. Statistici však v současnosti uvádějí vedle průměrných příjmů tzv. medián příjmů, tedy příjem, který dělí všechny příjmy přesně na polovinu. Medián, tedy nejčastější čistý příjem na osobu, pak představoval 139 800 korun.

Z hlediska postavení osoby v čele domácnosti rostly v roce 2011 příjmy všem skupinám, s výjimkou domácností osob samostatně výdělečně činných. Jejich situaci negativně ovlivnila horší ekonomická situace, provázená nižším odbytem zboží a služeb, řekl Kalmus.

Základním zdrojem příjmů v ČR jsou pracovní příjmy, hlavním zdrojem příjmů pro naprostou většinu seniorů zůstává státní penze.

Zdroj: novinky.cz

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře

Jsme na LinkedIn

          s

Pomáháme dětem

Naši klienti

Jan KOLLER

         Jan KOLLER

Naši partneři

world wine

        World Wine

Novinky

Pronajímáte byt? Podívejte se, jaké se vám hodí pojištění
Více zde...

Čeští třicátníci myslí na budoucnost, každý druhý investuje
více zde...

Čtyři druhy bublin, které ohrožují investice
více zde...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici
více zde...

Další novinky ZDE