Rychlý kontakt
    +420 721 416 837
 info@amjporadce.cz
  

AMJ Corporation

Váš finanční online poradce

Zpět

Kdy si vzít hypotéku? Jak se bude vyvíjet trh v roce 2015?

Počet shlédnutí: 434

Hypoteční trh v roce 2014 několikrát pokořil rekord úrokových sazeb a stal se i druhým nejúspěšnějším rokem v objemu poskytnutých hypoték. Co se ale bude dít s trhem letos? Budou úrokové sazby hypoték ještě klesat? Mají ještě kam?

Kdy si vzít hypotéku? Jak se bude vyvíjet trh v roce 2015?

V roce 2014 byly podle Hypoteční banky na trhu poskytnuty úvěry v hodnotě 144 miliard korun. I když objem oproti roku 2013 klesl o 4 %, je i tak toto číslo druhé nejvyšší v historii. To bylo zapříčiněno jednak rekordně nízkými úrokovými sazbami, jednak stabilními cenami nemovitostí. Je tedy otázkou, zda se neobjeví nějaký impuls, který způsobí skokovou změnu na tomto vývoji.

Na přelomu loňského a na začátku letošního roku se na trhu, alespoň prozatím, neobjevily žádné důvody pro nějaké prudké změny v objemu prodaných hypotečních úvěrů ani v úrokových sazbách. Za takový důvod nepovažuji ani případná omezení ze strany České národní banky v oblasti prodeje úvěrů s vyšším poměrem půjčované částky k hodnotě zástavy.

Nicméně předpovídat vývoj na hypotečním trhu v České republice se v posledních letech ukazuje jako nesmírně složité. Každý rok si přečteme odborné prognózy, co se bude dít s úrokovou sazbou na hypotékách, a ta se potom vydá úplně opačným směrem. Navíc teď, když vývoj sazeb více méně neurčují finanční trhy, ale rozhodnutí manažerů velkých bank, je tato předpověď o to složitější. I přes to všechno bych se na závěr pokusil trochu „zavěštit". Pro příští rok předpokládám spíše stagnaci úrokových sazeb, s mírnými odchylkami oběma směry v řádu setin. A objemy prodaných hypotečních úvěrů se opět vrátí k meziročnímu růstu, který předpokládám někde na úrovni 10 %.

V případě, že budete řešit nákup nebo refinancování nemovitosti, obraťte se na svého finančního poradce, který má vždy aktuální informace k situaci na hypotečním trhu.

-Jiří Sýkora, analytik Swiss Life Select

Zdroj:www.nasepenize.cz

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře

Jsme na LinkedIn

          s

Pomáháme dětem

Naši klienti

Jan KOLLER

         Jan KOLLER

Naši partneři

world wine

        World Wine

Novinky

Nula na smrt, všechno na spoření. Životní pojištění, které nevydělá
více zde...

S nákladnou léčbou psa pomůže pojištění
více zde...

Pronajímáte byt? Podívejte se, jaké se vám hodí pojištění
Více zde...

Čeští třicátníci myslí na budoucnost, každý druhý investuje
více zde...

Další novinky ZDE